kosc kinga akt monstrancja organy Dulcissima HS3A0301

Chór

chór

HISTORIA

Tradycje śpiewacze w Brzeziu nad Odrą sięgają czasów przedwojennych, kiedy to wykonywano w naszym kościele, w okresie Wielkiego Tygodnia, Pasję według św. Mateusza w opracowaniu Karola Hoppego na chór i głosy solowe. Wiele lat po wojnie powrócono do tej tradycji. I tak powstał nasz chór – początkowo śpiewający jedynie pieśni religijne w naszym kościele. Pierwszym dyrygentem chóru w tej postaci był Nikodem Burek, z wykształcenia magister inżynier z zamiłowania muzyk. Jego zapiski w kronice chóru sięgają 1983 roku i od tego czasu datujemy powstanie Brzeskiego Chóru Parafialnego, który dziś liczy 36 członków. Jesteśmy jedną wielką rodziną. Obok rodziców śpiewają w chórze ich dzieci, obok męża żona, bracia czy siostry. Po niespodziewanej śmierci pierwszego dyrygenta w 1997 roku prowadzenie chóru przejęła jego córka Aleksandra Gamrot.

W repertuarze chóru znajdziemy nie tylko utwory sakralne, ale i świeckie. Chór występuje nie tylko w Brzeziu, ale coraz częściej jest zapraszany poza granice naszej parafii. Chóry cieszy się ze zdobytych nagród i wyróżnień,jednak największą nagrodą są wyrazy uznania i wzruszenie słuchaczy.

ŚPIEW W NASZYM KOŚCIELE

styczeń – koncert kolęd; Niedziela Palmowa – Pasja wg Ewangelii św.Mateusza; Wielki Piątek – Pasja wg Ewangelii św.Jana, adoracja przy Bożym Grobie; Wielka Sobota – Litania do Wszystkich Świętych, Alleluja (Haendel); wrzesień – Odpust Parafialny; listopad – Święto Chrystusa Króla. uroczystość św. Cecylii; grudzień – Msza św. w intencji zmarłego ks. Alojzego Ostrowskiego w I dzień Świąt Bożego Narodzenia.

OSIĄGNIĘCIA

2004 – reprezentacja Miasta Racibórz na Dniach Miast Partnerskich w Opavie.

2008, 2009, 2010 – I miejsce w Festiwalu Pieśni do słów Józefa von Eichendorffa.

2011 – wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

2011 - nagroda Grand Prix w Festiwalu Pieśni do słów Józefa von Eichendorffa.

2011 – I miejsce w II Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Ludowej im.Romana Masarczyka; udział w spektaklu „Wesele raciborskie” wystawianego z okazji 100-lecia Domu Kultury „STRZECHA”

CYKLICZNE KONCERTY

Styczeń – koncerty kolęd; kwiecień – Festiwal Pieśni Stanisława Moniuszki; maj – koncerty pieśni maryjnych; czerwiec – Trojok (festiwal pieśni ludowej; listopad – Festiwal Pieśni Chóralnej do słów Jospeha von Eichendorffa; okolicznościowe Wieczory Polskie organizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej z inicjatywy dr Zbigniewa Ciszka.

KALENDARIUM 2012

15.01 – XVIII Chóralne Spotkania Kolędowe w Zabrzu. Koncert w kościele pw.Najświętszej Marii Panny w Zabrzu-Biskupicach oraz koncert galowy w kosciele św.Teresy w Zabrzu-Mikulczycach.

20.01 – XXVI Wieczór Kolęd organizowany przez Śląski Związek Chórów i Orkiestr w Raciborskim Centrum Kultury

22.01 – XXI Regionalne Spotkania Wspólnot Śpiewaczych w kosciele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.

29.01 – nagrania w Radiu Katowice w ramach projektu „Śląska pieśń ludowa – wspólna tożsamość regionalna”

18.03 – Wrocław. Obchody 74-tej rocznicy ogloszenia Prawd Polakow spod Znaku Rodła. Udział w mszy św. w kościele pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Koncert pieśni ludowych z regionu Raciborza podczas spotkania w Hotelu Tumskim.

01.04 – Niedziela Palmowa – tradycyjnie chór oraz soliści wykonają Pasje wg Ewangeli św. Mateusza, oraz „Oto wódz nasz” Haendla

06.04, Wielki Piątek – Pasja wg. Ewangelii św.Jana wykonywana po raz pierwszy przy ołtarzu w pobliżu Bożego Grobu.Po ceremoniach wielkopiątkowych adoracja przy Bożym Grobie prowadzona przez chór z udziałem parafian.

07.04, Wielka Sobota – Litania do Wszystkich Świętych. Po procesji rezurekcyjnej uroczyste „Alleluja” Haendla z oratorium „Mesjasz”

15.04 – Festiwal Pieśni Stanisława Moniuszki

02.05 – Udział w uroczystej Mszy św. w intencji ks. proboszcza Bogdana Reka z okazji urodzin

13.05 - Udział w nabożeństwie majowym w naszej parafii

27.05 - Koncert pieśni maryjnych w Krzanowicach

28.05 - Uroczyste otwarcie izby pamięci SM.Dulcissimy.Udział w nabożeństwie majowym i Mszy św.

02.06 – Udział w Festiwalu Pieśni Sakralnej w czeskich Luhacovicach.

30.06 – Trojok Śląski ,święto śląskiej pieśni chóralnej w Raciborzu

01.07 – Pielgrzymka na Jasną Górę. Udział w Liturgii Mszy św.w intencji Ojczyzny z okazji XVIII Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian, o godzinie 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu.